شماره : 393
14 / 12 / 2019 - 9:56

سند گل محمدی منطقه کاشان تدوین می شود

  نشست هم اندیشی تهیه سند گل محمدی منطقه کاشان با حضور رؤسای ادارات مربوط در منطقه، هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر و هیأت مدیره اتحادیه صنف گلاب و عرقیات کاشان در سالن جلسات اتاق بازرگانی برگزار شد. آقای سید تقی حجازی رئیس کانون گل سرخ با

 

نشست هم اندیشی تهیه سند گل محمدی منطقه کاشان با حضور رؤسای ادارات مربوط در منطقه، هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر و هیأت مدیره اتحادیه صنف گلاب و عرقیات کاشان در سالن جلسات اتاق بازرگانی برگزار شد. آقای سید تقی حجازی رئیس کانون گل سرخ با اشاره به اینکه گل محمدی نقش به‌سزایی در اقتصاد منطقه دارد، گفت:  گل محمدی به نحوی که قمصر ،نیاسر و برزک کاشان با این محصول شناخته می‌شود و شهره عام و خاص است.
عضو هیأت رئیسه اتاق کاشان افزود: توجه درست و بیش از پیش به این محصول، موجب رونق اقتصادی منطقه کاشان می شود. با وجود این که گل محمدی در برخی از دیگر نقاط کشور نیز کاشت می‌شود، اما این محصول به نام کاشان ثبت شده و با نام این شهرستان عجین شده است.
آقای مهندس حجازی تآکید کرد که تهیه سند گل محمدی یکی از اقداماتی است که می‌تواند نقش مؤثری در معرفی هرچه بیشتر و مؤثرتر این محصول با نام کاشان داشته باشد.

آقای عباس ارغوانی، رئیس اداره هواشناسی کاشان، با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی تخصصی تهک کشاورزی منطقه کاشان با حضور ادارات مربوطه  اظهار داشت: خروجی این جلسات در قالب طرح تَهَک (توسعه هواشناسی کاربردی) به نحوی تنظیم می‌شود که برای کشاورزان مفید باشد. این طرح از اسفند ماه سال ۱۳۹۳ به مرحله اجرا درآمده است و همواره تأکید ما بر اهمیت بالای کشاورزان در طرح تهک بوده و هست.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 393 توسط کانون گل محمدی و در روز شنبه 14 دسامبر 2019 ساعت 09:56:41
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 389
5 / 11 / 2019 - 11:17

اعزام هیات تجاری و فناور به کشور فرانسه

  به اطلاع می رساند سفری با هدف آَشنایی با بازار، انجام مذاکرات تجاری و توسعه بازار و صادرات به مقصد کشور فرانسه با محوریت بخش عطر و اسانس در بهمن ماه سال جاری برگزار می گردد. برگزاری نشست تجاری با همتایان فرانسوی در حوزه عطر و اسانس، نشست مشترک با اعضا و مسئولین سندیکای

 

به اطلاع می رساند سفری با هدف آَشنایی با بازار، انجام مذاکرات تجاری و توسعه بازار و صادرات به مقصد کشور فرانسه با محوریت بخش عطر و اسانس در بهمن ماه سال جاری برگزار می گردد. برگزاری نشست تجاری با همتایان فرانسوی در حوزه عطر و اسانس، نشست مشترک با اعضا و مسئولین سندیکای ملی عطرسازی فرانسه، نشست مشترک با جامعه عطرسازان فرانسه، بازدید از مراکز مهم و معتبر فرانسوی در زمینه تولید تجهیزات استحصال ماده موثره گیاهان دارویی و معطر، بازدید از شرکت های عطرسازی و بازدید از موزه و کارگاه فرگونارد برخی از برنامه های تدارک دیده شده برای این هیات تجاری و فناور است.

برای حضور در این رویداد، کلیه فعالین اقتصادی و متخصصان بخش گیاهان دارویی و معطر ایران، نهایتا تا سی ام آبان ماه فرصت دارند تا برای حضور در این رویداد ثبت نام نمایند. لازم به ذکر است، افرادی که تا بیستم آبان ثبت نام نمایند شامل تخفیف ثبت نام زودهنگام خواهند شد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر و انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان گلاب و عرقیات از حامیان معنوی این رویداد می باشند. لازم به ذکر است طی تفاهم های به عمل آمده میان مجری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت دانش بنیان، خلاق و فناور می توانند به میزان ۱۵ میلیون تومان حمایت مالی برای شرکت در این رویداد دریافت نمایند.

جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن های ۰۳۱۵۵۵۷۸۸۰۶ یا ۰۹۹۰۳۳۳۴۰۶۴ تماس حاصل نموده و و در صفحه فارسی وب سایت شرکت ارومد (بخش سفر فرانسه) ثبت نام خود را کامل نمایید.
https://www.aromede.com/fa.html

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 389 توسط کانون گل محمدی و در روز سه‌شنبه 5 نوامبر 2019 ساعت 11:17:11
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 381
21 / 10 / 2019 - 8:38

سفر به کشور فرانسه با هدف آشنایی با صنعت عطر و اسانس

    در راستای بهره مند شدن از تجربیات جوامع علمی و پیشتاز در صنعت فرآوری گیاهان معطر، سفری علمی پژوهشی برای فعالان و متخصصین گیاهان دارویی و معطر کشور به مراکز اسانس و عطرسازی کشور فرانسه برنامه ریزی شده است. بازدید از مراکز مهم صنعت عطر و اسانس فرانسه، بازدید از شهر گرس (پایتخت

 

 

در راستای بهره مند شدن از تجربیات جوامع علمی و پیشتاز در صنعت فرآوری گیاهان معطر، سفری علمی پژوهشی برای فعالان و متخصصین گیاهان دارویی و معطر کشور به مراکز اسانس و عطرسازی کشور فرانسه برنامه ریزی شده است. بازدید از مراکز مهم صنعت عطر و اسانس فرانسه، بازدید از شهر گرس (پایتخت عطر جهان)، بازدید از موزه های مرتبط با صنعت عطر و اسانس و نیز نشست مشترک با فعالان این بخش در فرانسه از جمله جزئیات سفر فوق الذکر است. برای حضور در این رویداد، کلیه فعالین اقتصادی و پژوهشگران بخش گیاهان دارویی و معطر ایران، تا بیستم آبان ماه فرصت دارند تا برای حضور در این رویداد ثبت نام نمایند. لازم به ذکر است، افرادی که تا دهم آبان ثبت نام نمایند شامل تخفیف ثبت نام زودهنگام خواهند شد. ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر و انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان گلاب و عرقیات از حامیان معنوی این رویداد می باشند. جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن های ۰۳۱۵۵۵۷۸۸۰۶ یا ۰۹۹۰۳۳۳۴۰۶۴ تماس حاصل نموده و یا از صفحه فارسی وب سایت شرکت ارومد (بخش سفر به فرانسه) دیدن کنید.
https://www.aromede.com/fa.html

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 381 توسط کانون گل محمدی و در روز دوشنبه 21 اکتبر 2019 ساعت 08:38:51
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 366
7 / 9 / 2019 - 12:47

چهاردهمین جلسه هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر

جلسه ساعت ۱۰:۰۰ صبح در محل دبیرخانه جشنواره گل محمدی واقع در قمصر، محله امام خمینی و با حضور جناب آقای دکتر نقدی عضو منصوب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کانون آغاز شد. در ابتدا آقای مهندس حجازی توضیحاتی در خصوص اهمیت گل محمدی، کشت، فراوری و صنایع وابسته به آن و همچنین

جلسه ساعت ۱۰:۰۰ صبح در محل دبیرخانه جشنواره گل محمدی واقع در قمصر، محله امام خمینی و با حضور جناب آقای دکتر نقدی عضو منصوب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کانون آغاز شد.

در ابتدا آقای مهندس حجازی توضیحاتی در خصوص اهمیت گل محمدی، کشت، فراوری و صنایع وابسته به آن و همچنین توجه ویژه به کشت بی رویه و بدون برنامه ریزی گل محمدی در کشور ارائه نمودند.در ادامه آقای مهندس نقدی، شهردار محترم قمصر، ضمن خوشامدگویی به مهمانان از تفاهم نامه خواهر خواندگی بین دو شهر قمصر و شهمیرزاد در استان سمنان خبر دادند و عنوان کردند که شهرهای مختلفی متقاضی این پدیده فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هستند. در ادامه ایشان آمادگی خود و مجموعه شورای شهر قمصر در جهت رفع مشکلات و موانع در زمینه گل محمدی و صنایع و فرآرده های مرتبط با آن را اعلام داشتند.
آقای نوابی، رئیس اتحادیه گل محمدی کاشان نیز از انعقاد تفاهم نامه بین اتحادیه و آستان مقدس حرم رضوی خبر دادند. در این تفاهم نامه آمده است که عطر گل محمدی به عنوان یک عطر اسلامی به کشورهای اسلامی به صورت هدیه داده شود و گلاب لازم برای شست و شوی حرم رضوی توسط اتحادیه تأمین گردد. از سوی دیگر حرم رضوی پذیرای گلابگیرانی باشد که در این طرح شرکت می کنند.
در ادامه جلسه آقای دکتر نقدی پیشنهاد تأسیس مرکز نوآوری و تجاری سازی در زمینه گل محمدی و فرآورده های آن را دادند. ایشان توضیحاتی نیز در مورد زیرساخت های لازم و نحوه حمایت ارگان های مختلف از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهرداری قمصر، پژوهشکده اسانس های طبیعی و … ارائه نمودند. در همین راستا خانم دکتر اخباری رئیس پژوهشکده اسانس های طبیعی آمادگی خود را برای حمایت از این مرکز از لحاظ فضا، امکانات و دستگاه ها و نیروی متخصص اعلام نمودند.
سپس خانم دکتر صاحب نظر ضمن بیان اهمیت مرکز نوآوری، پیشنهاد در نظر گرفتن تخفیف مناسب توسط پژوهشکده برای جذب گلابگیران داخلی به منظور آنالیز نمونه های گلاب و اسانس گل محمدی و دیگر عرقیات گیاهی را دادند.
آقای دکتر بتولی ضمن استقبال از این طرح و با توجه به نیاز مبرم متقاضیان و فعالان، پیشنهاد ایجاد مرکز مشاوره علمی و عملی در زمینه کشت و فرآوری، استفاده از استعدادهای مناطق اطراف کاشان، پررنگ کردن برند گل محمدی در شهرستان کاشان و مناطق اطراف از طریق ایجاد نمادها و افزایش جذب گردشگر از طریق برگزاری اردوهای گردشگری علمی را دادند.
در ادامه آقای دکتر ابراهیم آبادی بحران تولید بیش از حد و برنامه گل محمدی و نبود کارگر کافی برای فصل گلچینی را اعلام نمودند. ایشان درخواست داشتند که برای رفع این مشکل از دانشجویان دانشگاه های کاشان کمک گرفته شود تا هم برند گل محمدی به دانشجویان غیر بومی معرفی شود و هم مشکل کشاورزان مرتفع گردد. در ادامه با توجه به ظرفیت های بالقوه، پیشنهاد تولید عطر با استاندارد های بین-المللی را دادند و بیان کردند که باید معطر سازی فضاهای متبرکه در حجاز و عراق به کاشان واگذار گردد.
آقای انصاری نیا، بازرس کانون، برای رفع مشکل گلچینی استفاده از زندانیان برای این امر را مطرح نمودند و گفتند ضمن پایین آمدن هزینه های کارگری به خانواده های زندانی ها هم کمک می گردد. ایشان درخواست داشتند تا در فصل گلابگیری تبلیغات مناسب تر و بیشتری برای جذب گردشگر انجام شود.
در ادامه آقای دکتر رفیعی پور انتخاب بهترین واریته گل محمدی (رقم کاشان ۹۳) به عنوان یکی از برنامه¬های اجرایی در دستور کار کانون را مطرح کردند و بعد از ارائه گزارش کار توسط خانم رئیسی در این زمینه پیشنهادات اعضاء بررسی شد.
در این خصوص آقای دکتر نقدی بیان کردند؛ تکثیر رقم کاشان ۹۳ به شیوه کشت بافت مورد تأیید ایشان نیست و با توجه به اینکه ممکن است در روند کشت بافت تنوع رخ بدهد و در نتیجه بوته اصلاً گل ندهد یا کیفیت کافی را نداشته باشد، لازم است شرکت تولید کننده رقم به صورت کشت بافت، محصول را از لحاظ کمی و کیفی تضمین کند.
در ادامه آقای دکتر بتولی ضمن ارائه توضیحاتی در مورد روند این پروژه بیان کردند که از لحاظ علمی و کاربردی ارقامی که در گلستان گل محمدی در منطقه کاشان وجود دارد، همه رقم کاشان ۹۳ هستند. زمانی یک رقم تکثیر شده به شیوه کشت بافت را می توان تأیید کرد که زمانی حدود ۱۰-۵ سال از کشت آن در مزرعه بگذرد و ترکیبات اسانس از لحاظ کمی و کیفی بررسی گردد. بنابراین باید در حفظ و تکثیر ارقامی که در کاشان کشت و به صورت پاجوش تکثیر می شوند، توجه و سعی شایسته صورت پذیرد.
آقای حاجی مدیرعامل شرکت به گل (مهمان جلسه) مشکلات کارخانه خود از جمله مشکل بسته بندی گیاهان خشک به دلیل بار میکروبی بالا را مطرح کردند. در این راستا اعضاء پیشنهاداتی برای رفع مشکل ایشان از جمله: درخواست میکروب زدایی از مجتمع پژوهشی ایران مرکزی(یزد)، همکاری و استفاده از طرح آقای دکتر قمی (میکروب زدایی به شیوه کُلد پلاسما)، همکاری و استفاده از شیوه های میکروب زدایی شرکت دکتر بین (مهندس رضایی) و در نهایت رعایت استانداردها و نکات لازم پیش از خشک کردن برای کاهش بار میکروبی محصولات ارائه کردند.
در نهایت گزارش کار برنامه اصلاح و بازنگری استاندارد ملی گلاب برای اطلاع اعضاء توسط خانم دکتر صاحب نظر ارائه شد.
در پایان اعضاء حاضر در جلسه دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را درخصوص موضوعات مطرح شده در جلسه بیان نمودند.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 366 توسط کانون گل محمدی و در روز شنبه 7 سپتامبر 2019 ساعت 12:47:09
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 360
6 / 8 / 2019 - 10:58

اطلاعیه

پیرو درخواست تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و صادرکنندگان گلاب مبنی بر اصلاح استاندارد ملی گلاب، با پیگیری های این کانون و همراهی سازمان استاندارد، بازنگری استاندارد ملی گلاب در سازمان ملی استاندارد ایران به تصویب رسیده است. لذا با توجه به در نظر گرفتن حقوق کلیه ذی نفعان صنعت تولید، توزیع و صادرات گلاب از افراد

پیرو درخواست تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و صادرکنندگان گلاب مبنی بر اصلاح استاندارد ملی گلاب، با پیگیری های این کانون و همراهی سازمان استاندارد، بازنگری استاندارد ملی گلاب در سازمان ملی استاندارد ایران به تصویب رسیده است. لذا با توجه به در نظر گرفتن حقوق کلیه ذی نفعان صنعت تولید، توزیع و صادرات گلاب از افراد صاحب نظر و کسانی که در این راستا دارای سوابق علمی، پژوهشی و مدیریتی هستند، جهت همکاری در بازنگری استاندارد ملی گلاب تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ دعوت می نماید.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 360 توسط کانون گل محمدی و در روز سه‌شنبه 6 آگوست 2019 ساعت 10:58:56
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 351
4 / 8 / 2019 - 11:44

سیزدهمین جلسه هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر

جلسه ساعت ۹:۰۰ صبح در محل دفتر معاونت علمی و فناوری واقع در تهران، خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهایی شمالی، کوچه لادن، پلاک ۲۰ و با حضور جناب آقای دکتر مجدالدین مدیر کل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار آغاز شد. در ابتدا آقای مهندس حجازی توضیحاتی در خصوص مشکلات گلکاران از جمله برداشت محصول،

جلسه ساعت ۹:۰۰ صبح در محل دفتر معاونت علمی و فناوری واقع در تهران، خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهایی شمالی، کوچه لادن، پلاک ۲۰ و با حضور جناب آقای دکتر مجدالدین مدیر کل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار آغاز شد.
در ابتدا آقای مهندس حجازی توضیحاتی در خصوص مشکلات گلکاران از جمله برداشت محصول، یارانه نهاده ها، بیمه محصول و … ارائه نمودند.
در ادامه خانم دکتر صاحب نظر توضیحاتی در مورد برنامه های در دستور کار جلسه از جمله بررسی انتخاب رقم کاشان ۹۳ برای پیشنهاد به کشاورز، استاندارد ملی گلاب و بررسی مستندات کانون زیره سبز ارائه نمودند.
درخصوص برنامه اول ، جناب آقای دکتر طبائی عقدایی، سرپرست پروژه رقم کاشان ۹۳ توضیحاتی در مورد نحوه اجرا و گسترده بودن طرح و چگونگی انتخاب این رقم ارائه دادند و در همین راستا دکتر قمری زارع رئیس بخش زیست فناوری مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع، بیان نمودند درست است رقم کاشان ۹۳ از لحاظ سازگاری و عملکرد رقم خوبی است اما نمی توان گفت که برای کشت در همه جا مناسب است هدف از کشت هم مهم است مثلاً در آذربایجان که گل محمدی برای تولید مربا کشت می گردد رنگ گل حائز اهمیت است.
جناب آقای دکتر صفی خانی عضو ستاد گیاهان دارویی کشور پیشنهاد دادند که در ادامه پروژه، توسعه رقم های گل محمدی را کانون انجام و تا هفته پژوهش سال جاری نتایج را اعلام نماید.
جلسه ساعت ۳۰/۱۱ با بحث استاندارد گلاب با حضور خانم علوی عضو پژوهشگاه استاندارد ادامه یافت.
در ابتدا آقای دکتر ابراهیم آبادی توضیحاتی در مورد اشکالات فنی و علمی استاندارد و از طرفی با توجه به صادرات گسترده گلاب، عدم ترجمه انگلیسی این استاندارد جهت استفاده در خارج بخصوص کشورهای حوزه خلیج فارس دادند. در ادامه خانم علوی در خصوص درخواست تدوین مجدد استاندارد گلاب و نحوه تدوین استاندارد بیدمشک توضیحاتی را ارائه نمودند.
ساعت ۰۰/۱۲ با حضور جناب آقای دکتر مولوی رئیس دانشگاه سبزوار و همراهان دستور کار سوم با موضوع بررسی مستندات و اهداف دانشگاه سبزوار برای تشکیل کارگروه زیره سبز مورد بررسی قرار گرفت.
در پایان اعضاء حاضر در جلسه دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را درخصوص موضوعات مطرح شده در جلسه بیان نمودند. جلسه رأس ساعت ۱۳:۳۰ به پایان رسید.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 351 توسط کانون گل محمدی و در روز یکشنبه 4 آگوست 2019 ساعت 11:44:14
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 344
13 / 7 / 2019 - 10:15

دوازدهمین جلسه هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر

دوازدهمین جلسه هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر؛

جلسه ساعت ۱۰:۰۰ صبح در محل دفتر کانون واقع در ساختمان پژوهشکده انرژی دانشگاه کاشان و با حضور جناب آقای دکتر مجد الدین مدیر کل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار و آقای دکتر حسنعلی نقدی بادی آغاز شد.

در ابتدا آقای مهندس حجازی در خصوص شرایط ویژه و محصولات مزرعه دکتر مدیهی  واقع در روستای چنار توضیحاتی را ارائه نمودند و افزودند قصد داریم در ذیل کانون یک واحد صنعتی پایلوت برای استخراج مواد مؤثره گل سرخ در این مزرعه احدا ث کنیم. نصب این واحد از هفته آینده آغاز و به نام کانون برای بهره برداری کشاورز و صنعتگر ثبت خواهد شد.

در ادامه جناب آقای دکتر حسنعلی نقدی بادی توسط دکتر مجد الدین با عنوان نماینده معاونت در کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر معارفه شدند.

سپس خانم دکتر صاحب نظر، توضیحاتی از روند پیشرفت برنامه های در دستور کار کانون، از جمله انتخاب بهترین واریته گل محمدی برای کشت و استاندارد سازی گلاب و اسانس بیان نمودند.

سپس آقای دکتر بنفشه توضیحاتی در مورد دستگاه GC-MS معاونت غذا و دارو دادند و گفتند در راستای تکمیل طرح رقم کاشان ۹۳ کانون می تواند برای بررسی کمیت و کیفیت اسانس واریته های مختلف گل محمدی، از این دستگاه استفاده نماید.

در پایان اعضاء حاضر در جلسه دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را درخصوص موضوعات مطرح شده در جلسه بیان نمودند.

 

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 344 توسط کانون گل محمدی و در روز شنبه 13 جولای 2019 ساعت 10:15:05
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 336
24 / 4 / 2019 - 10:47

روش های تکثیر گل محمدی

تکثیر گل محمدی ازدیاد گل محمدی به روش های جنسی (توسط بذر) و غیر جنسی (رویشی) امکان پذیر است. (۱) دو روش قلمه زدن و استفاده از پاجوش رایج ترین روش تکثیر برای این گیاه است.(۲، ۳، ۴) تکثیر جنسی (ازدیاد از طریق بذر) انواع رزهای خودرو در رویشگاه های طبیعی خود معمولاً از طریق

تکثیر گل محمدی

ازدیاد گل محمدی به روش های جنسی (توسط بذر) و غیر جنسی (رویشی) امکان پذیر است. (۱) دو روش قلمه زدن و استفاده از پاجوش رایج ترین روش تکثیر برای این گیاه است.(۲، ۳، ۴)

تکثیر جنسی (ازدیاد از طریق بذر)

انواع رزهای خودرو در رویشگاه های طبیعی خود معمولاً از طریق بذر تکثیر می شوند. در این شرایط پس از رسیدن میوه و باز شدن آنها، دانه ها به اطراف پراکنده شده و رویش می کنند.(۱)

اصولاً این روش تکثیر معمول نیست زیرا موجب تفرق صفات می شود و تنها در برخی امور پژوهشی و به منظور تهیه دورگ های مورد نظر صورت می گیرد.(۱، ۲) دانه های داخل میوه که در واقع میوه های فندقه موجود درسته هستند از پوسته ضخیمی برخوردارند و پوسته داخلی (آندوکارپ) آنها تقریباً غیر قابل نفوذ بوده و سبب کاهش شدید قوه رویشی آنها می شود. میوه های گونه های مختلف رز معمولاً از اواسط شهریور تا مهرماه می رسند. در تکثیر جنسی هنگامی که رنگ این میوه ها سرخ شدند آنها را برداشت کرده و در یک ظرف ریخته و خرد  می کنند. پس از غربال کردن، دانه ها را خشک نموده (۱)و دو نوع نیاز بذر به غیر از شرایط محیطی مورد نیاز جهت جوانه زنی را تأمین می نمایند که عبارتند از:

۱-شکستن خواب بذر

توصیه می گردد بذور به مدت ۳۰ دقیقه با اسید سولفوریک ۸۰-۷۰ درصد تیمار شوند و سپس با آب جاری به مدت ۳-۲ ساعت شستشو گردند.

۲-سرمادهی

بذور به طور معمول با ماسه مرطوب مخلوط و پس از انتقال به یک کیسه پلاستیکی به مدت ۱۸۰-۱۵۰ روز در دمای ۱۰-۴ درجه سانتیگراد نگهداری می شوند. بذور بعد از این مراحل به جعبه های نشاء با خاک استریل (مخلوط پیت و پرلیت) انتقال می یابند. ازدیاد گل محمدی به وسیله بذر با دو هدف انجام می گیرد. که عبارتند از:

۱- به دست آوردن واریته های تازه

۲- تهیه پایه پیوندی(۲)

 

تکثیر غیرجنسی (رویشی)

ازدیاد گل محمدی به روش رویشی در مقایسه با تکثیر جنسی ساده تر و اقتصادی تر است و همواره برای تکثیر این گیاه از روش رویشی استفاده می شود.

تکثیر رویشی از روش های قلمه زدن، خوابانیدن، پیوند زدن، استفاده از پاجوش و کشت بافت انجام می گیرد.(۱)

 

قلمه زدن

قلمه زدن عبارت از رشد و نمو و تکامل بعضی از قسمت های گیاهی قطع شده از پایه اصلی می باشد. قلمه زدن از روش های متداول ازدیاد غیرجنسی گیاهان است. یک قلمه می تواند قطعه ای از ساقه، ریشه و یا برگ باشد. در قلمه ساقه، ریشه های نابجا بایستی تشکیل یابند و در قلمه ریشه شاخه های نابجا باید به وجود آیند و قلمه برگ برای اینکه رشد کند و به اصطلاح بگیرد باید در روی آن هم ریشه های نابجا و هم شاخه های نابجا رشد و تکامل یابند.

بستر کشت قلمه، مکانی است که برای حفظ رطوبت قلمه و ایجاد شرایط مناسب برای رشد ریشه، از آن استفاده می کنند. قلمه ها پس از جدا شدن از گیاه اصلی، به منظور ریشه دار شدن باید در بستر مناسب قرار گیرند. قلمه هایی که به راحتی ریشه دار می شوند در مواد مختلف از جمله خاک ریشه دار می شوند، اما این نوع بستر کاشت برای آن دسته از قلمه ها که به سختی ریشه دار می شوند عامل مهمی            می باشد. بسترهای مناسب برای کاشت قلمه شامل خاک، ماسه، تورب، ورمیکولیت و پرلیت می باشند.

میزان رشد قلمه به فصل قلمه زدن، سن شاخه، محیط رشد، وضعیت رطوبت، مواد غذایی و غیره بستگی دارد.(۲)

ساده ترین روش تکثیر گل محمدی قلمه گیری است زیرا می توان از هر گیاه مادری چندین قلمه گرفت. برای عملیات قلمه گیری بایستی نکاتی رعایت گردد که عبارتند از:

۱-قلمه های خشبی و نیمه خشبی را در فصل پاییز و در زمان هرس زمستانه (از آبان تا دی ماه) زمانی که گیاه در خواب است، تهیه می کنند. ابتدا قلمه های سخت (خشبی) و سپس قلمه های نیمه سخت (نیمه خشبی) بیشترین مقدار ریشه زایی را دارند.

۲-قلمه ها بایستی به ضخامت ۲۵/۱-۷۵/۰ سانتی متر و به طول ۲۰-۱۵ سانتی متر از بخش های چوبی شده و در حال خواب انتخاب شود.

۳- بایستی تمام برگ های قلمه ها (به جز اولین برگ) را برای جلوگیری از تبخیر بیش از اندازه برید و جوانه های انتهایی را حذف کرد.

۴-قلمه ها با استفاده از هورمون ریشه زایی ( مثل ایندول-۳-بوتیریک اسید با غلظت ppm200 ) به مدت ۱۰ ثانیه تیمار شود. سپس قلمه ها در عمق ۱۰-۵/۷ سانتی متری خاک کاملاً سبک و ماسه گلدان یا زمین کاشت، کشت شوند. بستر کاشت بهتر است ۵۰ درصد خاک باغچه و ۵۰ درصد ماسه شسته باشد. این گیاه احتیاج به اعمال تیمار خاصی قبل از کشت ندارد. قلمه در طی مدت ۷۰ روز در شاسی سرد ریشه دار خواهد شد. بهتر است بعد از ریشه دار شدن، نهال ها به مدت یک سال در گلدان های پلاستیکی نگهداری شده و در سال بعد در زمان مناسب کاشت منطقه قبل از شروع یخبندان در گلستان کشت گردند. کشت پاییزه نسبت به کشت بهاره یک سال گل دهی بوته ها را جلو خواهد انداخت.(۲)

شرایط محیطی مثل نور، دما، رطوبت نسبی و مواد هورمونی نقش حیاتی برای ریشه زدن، رشد مستمر و رشد قلمه ایفا می کند. به طور کلی دمای ایده آل برای ریشه زدن مناسب و رشد قلمه ۲۷-۱۹ درجه سانتی گراد است. خاک برگ مؤثرترین محیط برای بهبود رشد قلمه های گل محمدی می باشد. (۲)

مهمترین مزایای تکثیر گل محمدی به روش قلمه عبارتند از:

۱-تعداد زیادی بوته را می توان از مساحت های کوچک بدست آورد.

۲-از تعداد محدودی پایه مادری می توان تعداد قابل توجهی بوته تهیه کرد.

۳-این روش ساده و ارزان است و در مدت زمان کوتاهی می توان تعداد زیادی عوامل تکثیر بدست آورد.

۴- تفرق صفات در این روش تکثیر به حداقل می رسد.(۱)

اما این روش تکثیر بسیار کند و وقت گیر است و معمولاً با مشکلات متفاوتی در ارتباط می باشد که می توان از محدودیت پایه گیاه و طولانی بودن مرحله مراقبت از آن نام برد.(۲)

 

 

 

 

 

خوابانیدن

در این روش شاخه های بلند و کم و بیش نرم را انتخاب کرده و روی آنها خاک ریخته و پس از ریشه دار شدن اقدام به کشت آنها می شود. (۱)

 

منابع

 

  1. امید بیگی، ر. ۱۳۸۹٫ تولید و فرآوری گیاهان دارویی. بی تا، انتشارات آستان قدس رضوی، جلد چهارم، ۴۲۳ صفحه.
  2. ثابتی، ع. ۱۳۹۴٫ زراعت گل محمدی. انتشارات آموزش و ترویج کشاورزی. ۱۲۰ صفحه.
  3. معاونی، پ. ۱۳۸۷٫ اصول زراعت گیاهان دارویی. انتشارات اتا. ۱۴۴ صفحه.
  4. معاونی، پ. ۱۳۸۸٫ گیاهان دارویی. انتشارات دانشگاه آزاد واحد قدس. جلد دوم. ۲۲۵۳ صفحه.

 

 

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 336 توسط کانون گل محمدی و در روز چهارشنبه 24 آوریل 2019 ساعت 10:47:57
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 329
15 / 4 / 2019 - 11:53

برگزاری گردهمایی کانون گل محمدی و گیاهان معطر

گردهمایی کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر ایران در روز ۱۵ اسفندماه به میزبانی دفتر طرح ملی گیاهان دارویی برگزار گردید که در آن اعضای کانون و فعالین حلقه های مختلف زنجیره ارزش این گیاه از جمله تولید کنندگان نهاده های تکثیری، زارعین و تجار گل محمدی حضور داشتند و

گردهمایی کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر ایران در روز ۱۵ اسفندماه به میزبانی دفتر طرح ملی گیاهان دارویی برگزار گردید که در آن اعضای کانون و فعالین حلقه های مختلف زنجیره ارزش این گیاه از جمله تولید کنندگان نهاده های تکثیری، زارعین و تجار گل محمدی حضور داشتند و چالش های پیش روی توسعه گل محمدی در ایران و راهکار های مربوطه مورد بررسی قرار گرفت.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 329 توسط کانون گل محمدی و در روز دوشنبه 15 آوریل 2019 ساعت 11:53:47
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 322
16 / 3 / 2019 - 12:46

یازدهمین جلسه هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر

جلسه ساعت ۱۰:۰۰ صبح شنبه مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ در محل دفتر کانون واقع در ساختمان پژوهشکده انرژی دانشگاه کاشان و با حضور جناب آقای دکتر حسین زینلی مجری محترم طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و آقای دکتر ابراهیم آبادی آغاز شد. در ابتدا جناب آقای دکتر زینلی در خصوص سطح زیر کشت گل محمدی در

جلسه ساعت ۱۰:۰۰ صبح شنبه مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ در محل دفتر کانون واقع در ساختمان پژوهشکده انرژی دانشگاه کاشان و با حضور جناب آقای دکتر حسین زینلی مجری محترم طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و آقای دکتر ابراهیم آبادی آغاز شد.

در ابتدا جناب آقای دکتر زینلی در خصوص سطح زیر کشت گل محمدی در سال آینده (حدود ۲۵۰۰۰ هکتار)، استفاده از محصول گل محمدی برای تولید عطر، اسانس، کانکریت و … و همچنین تسهیلات اعطائی وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از کشاورزان در این حوزه توضیحاتی را ارائه دادند.

ایشان در ادامه افزودند کاشان، شیراز و کرمان به عنوان قطب گل محمدی در کشور محسوب می شوند که با حمایت وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت صنعت معدن و تجارت ، موضوعات جدید در بخش خصوصی با واگذاری تسهیلات ویژه مورد حمایت قرار می­گیرد. از این رو این شرایط فرصت مناسبی برای بهره برداری گلاب­گیران در راستای تولید اسانس و دیگر محصولات نوین گل محمدی، به ویژه اسانس گل محمدی است تا در آینده نزدیک بتوان واردات اسانس را محدود نموده یا قطع نمود.

در ادامه آقای مهندس حجازی بیان نمودند که کانون گل محمدی و گیاهان معطر در راستای برنامه­ های تعریف شده و در دست اجرا، با حمایت­های جهاد کشاورزی، تولید واریته منتخب گل محمدی را توسعه و سطح زیر کشت آن را افزایش خواهد داد. همچنین در این زمینه برخی کارهای تحقیقاتی و عملیاتی نیز انجام خواهد گرفت.

جلسه با حضور آقای دکتر امینی،  مدیر عامل شرکت بهین تأمین اهورا، که در زمینه ساخت دستگاه های اولتراسونیک در صنایع مختلف فعالیت دارند، ادامه یافت. ایشان توضیحاتی در مورد اثربخشی مثبت کاربرد دستگاه اولتراسونیک در افزایش بازده کمی و کیفی فرایند استحصال عصاره و اسانس گیاهان مطرح نمودند.

در پایان اعضاء حاضر در جلسه دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را درخصوص موضوعات طرح شده در جلسه بیان نمودند.

 

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 322 توسط کانون گل محمدی و در روز شنبه 16 مارس 2019 ساعت 12:46:13
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر