شماره : 498
29 / 7 / 2020 - 23:46

بسته کارآفرینی تولید گل محمدی

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 498 توسط کانون گل محمدی و در روز چهارشنبه 29 جولای 2020 ساعت 23:46:47
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 494
29 / 7 / 2020 - 15:09

هفدهمین جلسه هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر

جلسه ساعت ۱۰:۰۰ صبح در محل دبیرخانه کانون، آغاز شد. در ابتدا آقای دکتر رفیعی پور ضمن قرائت بخش هایی از اساسنامه مربوط به قوانین کارگروه های تخصصی مواردی را جهت تذکر به کارگروه زیره سبز به اعضا یادآور شدند و در ادامه خواستند که روند کار این کارگروه بر اساس اساسنامه پیش رود. سپس

جلسه ساعت ۱۰:۰۰ صبح در محل دبیرخانه کانون، آغاز شد.
در ابتدا آقای دکتر رفیعی پور ضمن قرائت بخش هایی از اساسنامه مربوط به قوانین کارگروه های تخصصی مواردی را جهت تذکر به کارگروه زیره سبز به اعضا یادآور شدند و در ادامه خواستند که روند کار این کارگروه بر اساس اساسنامه پیش رود. سپس مهندس حجازی مصوبات جلسه نشست بین غذادارو و گلابگیران، مورخ ۱۷/۱۰/۹۸ در اتاق بازرگانی را جهت اطلاع اعضا مطرح نمودند.
در این جلسه به درخواست اعضا دکتر ابراهیم آبادی گزارشی از وضعیت، روند ساخت و محل تأمین بودجه دستگاه اسانس گیری مستقر در پژوهشکده اسانس های طبیعی را دادند.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 494 توسط کانون گل محمدی و در روز ساعت 15:09:44
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 490
19 / 7 / 2020 - 0:04

تأثیرات کرونا بر فروش گل محمدی

به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایسنا، حسین زینلی با بیان اینکه برداشت گل محمدی از ابتدای اردیبهشت شروع می‌شود و تا اواسط تیرماه ادامه دارد، اظهار کرد: بیشترین سطح زیرکشت گل محمدی مربوط به استان های فارس، کرمان، اصفهان و بعد از آن استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و

به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایسنا، حسین زینلی با بیان اینکه برداشت گل محمدی از ابتدای اردیبهشت شروع می‌شود و تا اواسط تیرماه ادامه دارد، اظهار کرد: بیشترین سطح زیرکشت گل محمدی مربوط به استان های فارس، کرمان، اصفهان و بعد از آن استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و مرکزی است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین سطح تولید گل محمدی متعلق به استان اصفهان است، گفت: درحال حاضر سطح زیرکشت گل محمدی در کشورحدود ۲۷هزار هکتار است و رتبه یک سطح زیرکشت گل محمدی در جهان متعلق به ایران است.

به گفته او به نظر می رسد تا کنون بین ۲۰ تا ۲۵هزارتن گل محمدی از مزارع برداشت شده و حدود ۲۰هزارتن دیگر نیز برداشت خواهد شد.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: این گیاه هم به صورت کشت دیم و هم به صورت کشت آبی در استان های مختلف توسعه پیدا کرده است و در بعضی از استان ها نیز همزمان ظرفیت بخش فرآوری و ظرفیت کارخانجات توسعه یافته است. در برخی دیگر از استان ها اما هنوز در نیمه راه هستیم و در تلاشیم تا آنها را نیز مجهز به سیستم فرآوری کنیم.

هزینه برداشت گل محمدی زیاد است

زینلی با بیان اینکه هزینه برداشت گل محمدی زیاد است و در حال رایزنی با چندین شرکت هستیم که بخش مکانیزاسیون تقویت شود، گفت: با وجود توسعه گل محمدی در کشور اما در بخش مکانیزاسیون اقداماتی انجام نشده است. امیدواریم با استفاده از هوش مصنوعی و تکنیک های مختلف دستگاه هایی تعبیه کنیم که این دستگاه ها بتوانند گل محمدی را برداشت کنند.

وی تصریح کرد: برداشت این گیاه نیروی کار بسیاری نیاز دارد. یکی از مشکلاتی که از گذشته هم وجود داشته و در حال نیز وجود دارد، این است که در این فصل نیروی کار بسیار کم است.خصوصا با شیوع کرونا نیز تعداد کارگران کاهش پیدا کرده است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: کرونا در چندین بخش به گل محمدی خسارت زده است. اول اینکه در بسیاری از مناطق کارگران برداشت این گیاه، افراد غیربومی هستند که با شیوع ویروس کرونا محدودیت هایی در انتقال نیروی کارگری اعمال شد. از طرفی کارگران یا گلکاران معمولا در مزارع گل محمدی در چادرهایی اسکان موقت دارند و صبح زود نیز برداشت گل را انجام می دهند ولی امسال برای جلوگیری از تراکم جمعیت محدودیت های اسکان ایجاد شد.

گل محمدی به توریست وابسته است/خسارت کرونا به فروش سنتی گلاب

وی در ادامه با بیان اینکه گل محمدی به توریست وابسته است، عنوان کرد: هنگامی که فصل برداشت گل محمدی می شود، توریست ها از نقاط مختلف برای بازدید از برداشت این گل و گلاب گیری می روند و از گل و گلاب بخش سنتی خرید می کنند. امسال اما فروش گل و گلاب به شکل سنتی به شدت کاهش پیدا کرده است.

دپوی گلاب در کارخانجات

این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی بیان کرد: فروردین و اردیبهشت فصل پرفروش گل محمدی و گلاب است ولی شیوع کرونا باعث شد که حمل و نقل گلاب در داخل و خارج کشور با مشکلاتی مواجه و گلاب در کارخانجات دپو شود و همین امر باعث کاهش نقدینگی در صنایع تبدیلی این محصول شد.

قیمت گل محمدی و گلاب

زینلی در ادامه به قیمت گل محمدی و گلاب اشاره کرد و گفت: قیمت مصوب و تایید شده گل محمدی به ازای هر کیلو گل ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. اما به دلیل اینکه صنایع تبدیلی در برخی استان ها وجود ندارد و حمل و نقل با مشکلاتی مواجه شده قیمت گل کاهش یافته است و در حال حاضر گل محمدی در استان اصفهان بین ۹ تا ۱۱ هزار تومان و در استان هایی که وضعیت صنایع تبدیلی ضعیف تری دارند بین ۸ تا ۹هزارتومان به فروش می رسد.

به گفته وی گلاب درجه ۳ با قیمتی بین ۷ تا ۸ هزار تومان، گلاب درجه ۲ با قیمتی بین ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان و گلاب درجه یک نیز بین ۲۲ تا ۲۵ هزارتومان به صورت عمده خریداری می شود. البته قیمت گلاب هایی که در بسته های خاص تر عرضه می شوند حدود ۴ تا ۵ هزار تومان بیشتر است.

توصیه به کشاورزان

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی به کشاورزان توصیه کرد که اگر در فروش گل محمدی با مشکل مواجه شدند، غنچه و گلبرگ های این گیاه را با مشارکت مردم خشک کنند تا در فرصت مناسب صادرات آن از سر گیرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه گل محمدی به چندین صورت به خارج از کشور صادر می شود، گفت: اسانس، گلاب و غنچه گل محمدی صادر می شود و هر کیلو غنچه محمدی ۸ تا ۱۰ دلار ارزآوری دارد.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 490 توسط کانون گل محمدی و در روز یکشنبه 19 جولای 2020 ساعت 00:04:14
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 487
18 / 7 / 2020 - 23:55

فعالیت نخستین دستگاه تولید کانکریت گل محمدی در کشور

به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایرنا، به گفته کارشناسان و استادان حوزه گیاهان دارویی، تولید کانکریت و ابسولوت (عصاره مطلق) از گل محمدی دارای بیشترین ارزش افزوده است که تاکنون در ایران به این جنبه مهم و دارای بازار مصرف فراوان در حوزه تولید محصولات بهداشتی و آرایشی پرداخته نشده

به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایرنا، به گفته کارشناسان و استادان حوزه گیاهان دارویی، تولید کانکریت و ابسولوت (عصاره مطلق) از گل محمدی دارای بیشترین ارزش افزوده است که تاکنون در ایران به این جنبه مهم و دارای بازار مصرف فراوان در حوزه تولید محصولات بهداشتی و آرایشی پرداخته نشده است.

با ارزش‌ترین محصول گل‌محمدی اسانس آن است که از تقطیر گل‌های تازه با آب به دست می‌آید و در نهایت کانکریت رز که ماده خمیری زرد رنگ می‌باشد از اسانس گرفته می‌شود. کانکریت رز یا گل محمدی با حلال‌هایی نظیر هگزان و پترولیم استخراج می‌شود و از هر ۳۵۰ کیلو گرم گل‌ محمدی، یک کیلو از آن به دست می‌آید که تاکنون در ایران فرآوری و تولید اسانس و کانکریت رز سابقه نداشته است و با تولید بیش از ۳۵ هزار تن گل محمدی در این کشور حدود ۹۵ درصد محصول برداشت شده صرفا به گلاب، به عنوان ارزان‌ترین محصول نهایی گل محمدی، تبدیل می‌شود.

هاشم نقیبی افزود: زنجیره محصولات نهایی گل محمدی گستردگی و تنوع فراوان دارد که از جمله مهمترین آن کانکریت و ابسلوت یا همان عصاره مطلق است که امسال برای نخستین بار در کشور دستگاه تولید کانکریت در این استان تهیه و با برخورداری از دانش فنی آن فعال شده است.

وی ادامه داد: این عصاره تولیدی به عنوان پیش زمینه تولید لوازم آرایشی و بهداشتی به طور جدی مورد استفاده و استقبال در سطح بین‌المللی است و به عنوان محصول صادراتی محسوب می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه از هر کیلو گرم گل معادل سه کیلو گرم گلاب معمولی تولید می‌شود، گفت: هم اکنون ۵۰ درصد محصول گل محمدی استان گلاب‌گیری و بقیه مشمول خشک کردن (گلبرگ و غنچه) و عصاره‌گیری مطلق می‌شود.

وی افزود: امسال برای نخستین بار دستگاه کانکریت و ابسلوت‌گیری در استان راه‌اندازی شده که همین امر در گام اول موجب افزایش قیمت گل شده است.

نقیبی ادامه داد: گلبرگ و غنچه خشک و عصاره گل محمدی دارای ارزش افزوده و خاصیت صادراتی است اما در این میان کانکریت یا عصاره گل محمدی دارای ارزش افزوده چندبرابری است که باید برآورد نتایج اقتصادی آن در پایان فصل برداشت و سنجش تولیدات، به طور ملموس‌تر محاسبه و به باغداران و کشاورزان اطلاع‌رسانی شود.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 487 توسط کانون گل محمدی و در روز شنبه 18 جولای 2020 ساعت 23:55:40
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 479
18 / 7 / 2020 - 23:33

برنامه گل محمدی کشور

برنامه ی گل محمدی کشور

برنامه ی گل محمدی کشور

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 479 توسط کانون گل محمدی و در روز ساعت 23:33:03
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 467
15 / 7 / 2020 - 10:46

شانزدهمین جلسه هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر

شانزدهمین جلسه هیأت مدیره، ساعت ۱۰:۰۰ صبح در محل دبیرخانه کانون، آغاز شد. در ابتدا آقای مهندس حجازی گزارش کوتاهی از جلسه مورخ ۰۲/۱۰/۱۳۹۸ با دکتر عصاره در خصوص موارد مطرح شده و تصمیمات گرفته شده دادند در ادامه آقای دکتر رفیعی پور گزارش کوتاهی از فعالیت های انجام شده در یک ماه اخیر دادند

شانزدهمین جلسه هیأت مدیره، ساعت ۱۰:۰۰ صبح در محل دبیرخانه کانون، آغاز شد.
در ابتدا آقای مهندس حجازی گزارش کوتاهی از جلسه مورخ ۰۲/۱۰/۱۳۹۸

با دکتر عصاره در خصوص موارد مطرح شده و تصمیمات گرفته شده دادند در ادامه آقای دکتر رفیعی پور گزارش کوتاهی از فعالیت های انجام شده در یک ماه اخیر دادند و برنامه های در دستور کار را قرائت کردند.
در این جلسه آقای شفیعی و سازور در خصوص پرزنت دستگاه کندانسور از شرکت استیل صنعت حضور یافتند. آقای شفیعی توضیحاتی در خصوص تفاوت های کندانسورهای موجود با کندانسور جدیدی که ساختند دادند در ادامه آقای دکتر رفیعی پور پیشنهاد کردند که این طرح در قالب پایانامه کارشناسی ارشد بررسی گردد.
دکتر ابراهیم آبادی هم نکاتی در مورد اشکالات دستگاه های گلابگیری فعلی مطرح نمودند و نکات قابل توجهی را در مورد کندانسور به استیل صنعت انتقال دادند در نهایت آقای مهندس حجازی ضمن توضیحات تکمیلی پیرامون پیشرفته تر شدن دستگاه ، گفتند این شرکت می تواند از حمایت های معنوی کانون در این خصوص بهره مند گردد.
در آخر دکتر بنفشه ضمن اعلام راه اندازی مرکز فناور و مرکز رشد در دانشگاه علوم پزشکی گفتند امکان استفاده از آزمایشگاه ها و امکانات این مرکز برای دانشگاه ها و صنعت فراهم است.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 467 توسط کانون گل محمدی و در روز چهارشنبه 15 جولای 2020 ساعت 10:46:02
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 464
15 / 7 / 2020 - 10:39

پانزدهمین جلسه هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر

پانزدهمین جلسه هیأت مدیره ساعت ۱۰:۰۰ صبح در محل سالن هیأت ممیزه، ساختمان مرکزی دانشگاه کاشان و با حضور جناب آقای دکتر نقدی عضو منصوب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کانون آغاز شد. در ابتدا آقای دکتر رفیعی پور گزارش کوتاهی از فعالیت های انجام شده در یک ماه اخیر دادند و برنامه

پانزدهمین جلسه هیأت مدیره ساعت ۱۰:۰۰ صبح در محل سالن هیأت ممیزه، ساختمان مرکزی دانشگاه کاشان و با حضور جناب آقای دکتر نقدی عضو منصوب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کانون آغاز شد.
در ابتدا آقای دکتر رفیعی پور گزارش کوتاهی از فعالیت های انجام شده در یک ماه اخیر دادند و برنامه های در دستور کار را قرائت کردند. در پایان در خصوص اشکالات استاندارد ملی گلاب، ثبت نشان جغرافیایی گلاب کاشان – ایران و….  تبادل نظر و تصمیم گیری شد.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 464 توسط کانون گل محمدی و در روز ساعت 10:39:57
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 459
23 / 2 / 2020 - 9:35

برگزاری موفقیت آمیز رویداد اعزام هیأت تجاری و فناور در بخش گیاهان دارویی و معطر به کشور فرانسه

ررویداد اعزام هیات تجاری و فناور به کشور فرانسه با محوریت صنعت عطر، اسانس و آرایشی-بهداشتی در بهمن ماه سال جاری با حضور جمعی از برترین شرکت های بخش گیاهان دارویی و معطر ایران برگزار شد. این رویداد که توسط شرکت Arômède و با حمایت معنوی کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و

ررویداد اعزام هیات تجاری و فناور به کشور فرانسه با محوریت صنعت عطر، اسانس و آرایشی-بهداشتی در بهمن ماه سال جاری با حضور جمعی از برترین شرکت های بخش گیاهان دارویی و معطر ایران برگزار شد. این رویداد که توسط شرکت Arômède و با حمایت معنوی کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر برگزار شد، از برترین شرکت های بخش خصوصی فعال فرانسوی، مراکز علمی و آموزشی مرتبط و همچنین سندیکا و قطب رقابتی عطر، رایحه و آرایشی و بهداشتی این کشور (در جنوب و مرکز فرانسه) بازدید صورت گرفت و با مدیران ارشد این سازمان ها گفتگو و تبادل نظر انجام شد. دکتر حسین خصاف، مسئول تیم برگزاری رویداد در همین زمینه افزود، علاوه بر بازدیدها و گفتگوهای انجام شده، نشست های تجاری B2B میان طرف های ایرانی و همتایان فرانسوی برگزار شد و زمینه های همکاری در زمینه های مختلف مورد علاقه طرفین بررسی شد. وی در زمینه اهداف این رویداد به آشنایی با زنجیره ارزش عطر و رایحه، گسترش همکاری های اقتصادی و فنی، توسعه بازار و صادرات برای شرکت های ایرانی و همچنین برطرف کردن نیاز شرکت های ایرانی در این بخش، اشاره کرد و افزود در این رویداد علاوه بر شرکت های مطرح و باسابقه کشور، ۵ شرکت دانش بنیان، یک شرکت خلاق و دو شرکت فناور حضور داشتند.
در مجموع ده شرکت در این رویداد شرکت داشتند که شرکت های ایران گلاب، تقطیران، طعم و عطر مگنولیا، گیاهان دارویی پرند، راهکارهای مهندسی پاک، داروسازی کیمیاگر طوس برخی از شرکت های حاضر در این رویداد بودند.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 459 توسط کانون گل محمدی و در روز یکشنبه 23 فوریه 2020 ساعت 09:35:45
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 416
1 / 2 / 2020 - 12:46

دومین نمایشگاه بین المللی تخصصی طب سنتی و طب جایگزین، داروهای گیاهی و گردشگری سلامت

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 416 توسط کانون گل محمدی و در روز شنبه 1 فوریه 2020 ساعت 12:46:55
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 393
14 / 12 / 2019 - 9:56

سند گل محمدی منطقه کاشان تدوین می شود

  نشست هم اندیشی تهیه سند گل محمدی منطقه کاشان با حضور رؤسای ادارات مربوط در منطقه، هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر و هیأت مدیره اتحادیه صنف گلاب و عرقیات کاشان در سالن جلسات اتاق بازرگانی برگزار شد. آقای سید تقی حجازی رئیس کانون گل سرخ با

 

نشست هم اندیشی تهیه سند گل محمدی منطقه کاشان با حضور رؤسای ادارات مربوط در منطقه، هیأت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر و هیأت مدیره اتحادیه صنف گلاب و عرقیات کاشان در سالن جلسات اتاق بازرگانی برگزار شد. آقای سید تقی حجازی رئیس کانون گل سرخ با اشاره به اینکه گل محمدی نقش به‌سزایی در اقتصاد منطقه دارد، گفت:  گل محمدی به نحوی که قمصر ،نیاسر و برزک کاشان با این محصول شناخته می‌شود و شهره عام و خاص است.
عضو هیأت رئیسه اتاق کاشان افزود: توجه درست و بیش از پیش به این محصول، موجب رونق اقتصادی منطقه کاشان می شود. با وجود این که گل محمدی در برخی از دیگر نقاط کشور نیز کاشت می‌شود، اما این محصول به نام کاشان ثبت شده و با نام این شهرستان عجین شده است.
آقای مهندس حجازی تآکید کرد که تهیه سند گل محمدی یکی از اقداماتی است که می‌تواند نقش مؤثری در معرفی هرچه بیشتر و مؤثرتر این محصول با نام کاشان داشته باشد.

آقای عباس ارغوانی، رئیس اداره هواشناسی کاشان، با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی تخصصی تهک کشاورزی منطقه کاشان با حضور ادارات مربوطه  اظهار داشت: خروجی این جلسات در قالب طرح تَهَک (توسعه هواشناسی کاربردی) به نحوی تنظیم می‌شود که برای کشاورزان مفید باشد. این طرح از اسفند ماه سال ۱۳۹۳ به مرحله اجرا درآمده است و همواره تأکید ما بر اهمیت بالای کشاورزان در طرح تهک بوده و هست.

ثبت شده در سایت كانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدي و گياهان معطر طی شماره 393 توسط کانون گل محمدی و در روز شنبه 14 دسامبر 2019 ساعت 09:56:41
© Copyright 2020 http://rosekanoon.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر